O czym nam mówi ból podczas karmienia piersią?

Ból podczas karmienia piersią

Czy wiesz, że ból podczas karmienia piersią to jedna z najczęstszych przyczyn przerwania naturalnego karmienia przez kobiety na świecie?

W tym artykule dowiesz się dokładnie, jakie mogą być tego przyczyny oraz jak poradzić sobie z tym nadzwyczaj częstym problemem.

Nie jesteś jedyna.

Na początku macierzyństwa pojawia się bardzo dużo problemów, o których wcześniej nawet nie myślałaś. Jednym z najczęstszych jest ból podczas karmienia  piersią. Wg różnych autorów pojawia się on statystycznie u co trzeciej młodej mamy w pierwszym miesiącu wspólnej „mlecznej drogi”. 1,2,3

O czym mówi ból i kiedy powinien nas niepokoić?

Nasz organizm jest stworzony w taki sposób,  by ostrzegać nas przed czynnikami, które mogą nam zaszkodzić. Dlatego czujemy ból,  gdy się oparzymy lub gdy przetniemy sobie nożem palec.

Czy za każdym razem,  gdy nas coś zakłuje, zapiecze lub zaboli podczas karmienia powinnyśmy panikować? Na pewno warto obserwować,  w którym momencie ból się pojawia, ile trwa i czy jego natężenie rośnie.  Jeżeli odczuwasz dyskomfort bezpośrednio przy przystawieniu dziecka do piersi, ale w ciągu minuty zapominasz o jego istnieniu, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Twoje piersi są bardzo delikatne, a brodawki potrzebują trochę czasu by przyzwyczaić się do nowej sytuacji jaką jest karmienie piersią.

W przypadku,  gdy ból podczas karmienia piersią narasta, utrzymuje się po zakończonym ssaniu lub powiązany jest z krwawiącymi rankami na brodawce,  należy sięgnąć po specjalistyczne środki na poranione brodawki oraz skonsultować się ze specjalistą – np. doradcą laktacyjnym lub swoją położną.

Z czego wynika ból podczas karmienia piersią?

Dlaczego bardzo często karmienie piersią staje się koszmarem przyprawiającym nas o łzy? Wszystko związane jest z grubością naskórka na brodawce, ilością zakończeń nerwowych znajdujących się w okolicy sutka oraz techniką karmienia piersią.

Brodawka sutkowa to jedna z najbardziej  unerwionych części naszego ciała, a naskórek pokrywający jej powierzchnię jest bardzo cieniutki. Z tego powodu nasze piersi są niezwykle wrażliwe na podrażnienia, powodujące bardzo intensywne odczucia bólowe.

dziecko karmione piersią

Przystawianie do piersi wydaje się bardzo łatwe, ale w praktyce okazuje się, że prawidłowej techniki karmienia piersią należy się nauczyć. Zbyt płytkie chwytanie brodawki przez niemowlę spowoduje nierównomierne naprężenia delikatnej skóry, a w  konsekwencji  pojawienie się pierwszych pęknięć. Jeżeli szybko nie skorygujemy sposobu ssania piersi przez dziecko, problem będzie się tylko pogłębiał, a na brodawce pojawią się głębokie i bardzo bolesne rany.

Co zrobić gdy karmienie piersią boli?

Po pierwsze popracuj nad swoją techniką przystawiania dziecka do piersi. Istnieje wiele pozycji karmienia piersią ,które być może pomogą Ci ułożyć dziecko w taki sposób, by chwytało prawidłowo brodawkę.

Po drugie skonsultuj się z położną lub/i doradcą laktacyjnym. Problem może okazać się bardziej złożony  (np. dziecko może mieć krótkie wędzidełko języka) i nie będziesz w stanie poradzić sobie z nim sama. Dodatkowo dobry specjalista oprócz fachowej porady na pewno wesprze Cię, pomoże przetrwać trudne chwile, byś mogła kontynuować karmienie piersią.

Po trzecie zastosuj najlepsze dostępne środki wspomagające leczenie poranionych brodawek oraz łagodzące ból podczas karmienia piersią np. Nursicare® . Jest to jedyny dostępny na rynku specjalistyczny opatrunek stworzony z myślą o kobietach karmiących. Nursicare® zawiera wszystkie niezbędne składniki wspierające proces gojenia poranionych brodawek oraz łagodzące ból podczas karmienia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SPECJALISTYCZNYCH OPATRUNKACH NURSICARE®

 

  1. Breasfeeding comcerns at 3 and 7 days postpartum and feeding status at 2 months, Erin A. Wagner, MS Caroline J. Chantry, MD Kathryn G. Dewey, PhD and Laurie A. Nommsen – Rivers, PhD, IBCLC; Pediatrics. 2013 Oct; 132(4): e865–e875.
  2. Nipple pain in breastfeeding mothers: incidence, causes and treatment, Jacqueline C. Kent, Elizabeth Ashton, Catherine M. Hardwick, Marnie K. Rowan, Elisa S. Chia, Kyle A. Fairclough, Lalitha L. Menon, Courtney Scott, Georgia Mather-Mc, Katherine Navarro and Donna T. Geddes; Int J Environ Res Public Health. 2015 Oct; 12(10): 12247–12263.
  3. Breastfeeding attitudes and reported problems in a national sample of WIC participants. McCann MF., Baydar N., Williams RL.; J Hum Lact.2007 Nov;23(4):314-24.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *