Co zrobić, gdy boli pierś podczas karmienia?

dzieko spiący chłopczyk

Wiele młodych mam marzy o tym by od początku karmić swoje dziecko w naturalny sposób, nie wiedzą one jednak co robić, gdy okazuje się, że boli karmienie piersią. Ten dyskomfort często sprawia, że rezygnują one z karmienia dziecka w naturalny sposób. Sprawdźmy zatem co można zrobić, gdy karmienie piersią sprawia ból.

Karmienie piersią jest nie tylko zdrowe dla dziecka, ale także korzystnie wpływa na stan organizmu i psychiki młodej mamy. Kiedy jednak bolesność piersi mocno doskwiera wiele z nas zaczyna z większym lub mniejszym przekonaniem rozważać zaniechanie karmienia w sposób naturalny i przejście na butelkę. Pamiętajmy jednak o tym, że ból nie musi być odczuwalny przez cały czas i są pewne sposoby, które pomogą nam zmniejszyć jego odczuwalność.

Problemy wynikające z niewłaściwego przystawiania

Jedną z częstszych przyczyn dla których boli pierś podczas karmienia jest niewłaściwe przystawianie maluszka – jest to szczególnie widoczne przy pierwszym dziecku. Pamiętajmy o tym, że niektóre dzieci ssą pierś z łatwością – w większości przypadków jednak zarówno matka, jak i dziecko muszą się tego nauczyć. Brak wprawy skutkuje bowiem bardzo często poranionymi brodawkami, które trudno się goją i sprawiają ból zwłaszcza w trakcie karmienia. By poradzić sobie z tym – jakże powszechnym problemem możemy zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze poznać zasady prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym naszym artykule: Bolące brodawki przy karmieniu – jak sobie radzić z tym problemem?. Warto także zadbać o odpowiednie odżywienie a także nawilżanie rany. Taką kompleksową pomoc gwarantują  opatrunki na brodawki Nursicare®, które przyspieszą gojenie powstałych ranek i pęknięć oraz osłaniają podrażnione miejsca przed dodatkowymi otarciami spowodowanymi choćby przez biustonosz.

Ból piersi spowodowany nawałem pokarmu

Młode mamy często także boli karmienie piersią na skutek tzw. nawału pokarmu – jest to zjawisko całkowicie naturalne. Pojawia się ono zwykle na kilka dni po porodzie i z czasem samoistnie ustaje. Na ten czas warto jednak stosować proste rozwiązanie, które zredukują uczucie bólu. Nawał pokarmu, powoduje bowiem, że w piersi zbiera się zbyt wiele pokarmu, przez co jest ona nabrzmiała, gorąca i bardzo wrażliwa na dotyk – by zredukować te odczucia warto, jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, jeśli maluch nie ma aż takich potrzeb nadmiar pokarmu można odciągać za pomocą laktatora. Po karmieniu można również zastosować chłodne okłady, co także zredukuje uczucie nabrzmienia i bolesności.

Bolesność – a choroby piersi

Ból karmienia piersią może oznaczać także poważniejsze problemy zdrowotne, do których najczęściej zalicza się zapalenie piersi. Stan ten zwykle dotyczy tylko jednej piersi, objawy choć nieco podobne do tego co możemy zaobserwować przy nawale pokarmu są bardziej nasilone i towarzyszy im gorączka. W takim wypadku konieczna jest konsultacja lekarska, pamiętajmy jednak o tym, że nawet w przypadku bolesności piersi wywołanej chorobą zwykle nie ma konieczności przerywania karmienia maluszka.

Pamiętaj, że ból to zawsze ważny sygnał dla Ciebie i nie możesz go bagatelizować. Jeśli pomimo zastosowania powyższych rad ból nie znika, a krwawienie brodawek lub też inne dolegliwości się nasilają zasięgnij rady położnej, doradcy laktacyjnego lub lekarza.

POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SPECJALISTYCZNYCH OPATRUNKACH NURSICARE®

opatrunek nursicare na bolące brodawki podczas karmienia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *