Dlaczego karmienie piersią boli?

Dlaczego karmienie piersią boli? To pytanie zadają sobie tysiące kobiet na całym świecie, które podjęły decyzję o naturalnym karmieniu swojego noworodka.

Powiedzmy to wprost: karmienie piersią nie powinno boleć ! Jeżeli jest inaczej, a na samą myśl o dostawianiu dziecka do piersi dostajesz zimnych dreszczy, powinnaś skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub/i położną środowiskową. Zaniedbanie problemu prawdopodobnie tylko pogorszy stan twoich brodawek. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do powstania głębokich, krwawiących ran, które będą bardzo podatne na infekcje, a czas ich wygojenia może się znacznie wydłużyć.

Dlaczego karmienie piersią boli ?

Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ możliwych przyczyn jest dużo.

#1 Nieprawidłowa technika karmienia

 Najczęstszą przyczyną dlaczego karmienie piersią boli jest zła technika przystawiania dziecka do piersi. Jeżeli Twój noworodek:

– jest płaczliwy,

– „wisi” na piersi godzinami, a mimo to wydaje się być ciągle głodny,

– nie przybiera na masie,

– marudzi podczas karmienia piersią,

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że źle chwyta brodawkę, przez co się nie najada, a Twoje piersi zaczynają boleć. Delikatna skóra pod wpływem nierównego naprężania i ciągłego ssania zaczyna pękać doprowadzając do miejscowego stanu zapalnego. Z naszego poprzedniego wpisu dowiesz się więcej na temat prawidłowej techniki karmienia piersią

#2 Smoczki oraz butelki

Niektóre dzieci, które były częściowo karmione z butelki „gubią się” i próbują ssać pierś podobnie jak smoczek. Ssanie piersi przypominające picie jak przez słomkę okazuje się być dla mamy bardzo bolesne. Podobnie jak w przypadku zbyt płytkiego dostawienia. Jedynym rozwiązaniem będzie odstawienie wszelkich smoczków i butelek, dopóki dziecko nie nauczy się prawidłowo ssać pierś.

#3 Krótkie wędzidełko

Czasem odpowiedź na nasze pytanie, dlaczego karmienie piersią boli, znajdziemy w buzi naszego noworodka, a dokładniej w budowie anatomicznej jamy ustnej. Od 4,2%  do 10,7%1 dzieci wykazuje cechy charakterystyczne dla krótkiego wędzidełka języka. Powoduje ono ograniczoną ruchomość języka, a w konsekwencji bolesne karmienie, pomimo prawidłowego przystawienia do piersi. Diagnostyka nie jest łatwa i oparta jest na ocenie wizualnej kształtu języka (kształt serduszkowaty) i jego ruchomości  , więc powinnaś zdecydować się na wizytę u doświadczonego specjalisty (doradca laktacyjny/położna), który oceni skalę problemu i pomoże Ci go rozwiązać.

#4 Infekcja

Najczęściej infekcja bakteryjna lub grzybicza pojawia się na brodawkach gdy od jakiegoś czasu borykamy się z otwartymi ranami. Wiąże się z ogromną bolesnością piersi, a także często z ogólnym osłabieniem organizmu. Jeżeli z Twoich brodawek wycieka ropna wydzielina, rana jest widocznie zaczerwieniona i dokucza Ci piekący ból, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz położną.

#5 Zatkany kanalik mlekowy

Najłatwiejszym do zdiagnozowania objawem zatkanego kanalika mlekowego jest niewielki biały czopek na czubku sutka. Dodatkowo towarzyszą mu guzki lub miejscowy obrzęk piersi, a także problemy z  wypływaniem pokarmu. Najczęściej bezpośrednią przyczyną są rany oraz strupki na sutkach, niedostateczne opróżnianie piersi oraz źle dobrana bielizna.  Najskuteczniejszą metodą, która powinna szybko rozwiązać Twój problem, jest ciepły okład, masaż drenujący oraz kontynuowanie karmienia piersią. Jeżeli to nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem lub położną, bo długotrwały zastój pokarmu może spowodować zapalenie piersi.

 

Powodów dlaczego karmienie piersią boli jest kilka. Jedne występują częściej, inne sporadycznie. Pamiętać musisz natomiast, że utrzymujący się ból podczas karmienia piersią powinien być dla Ciebie sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Nie bój się szukać pomocy! Im szybciej znajdziesz przyczynę problemu, tym szybciej karmienie piersią stanie się przyjemnością zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego malucha.

Gdy tylko zaczniesz odczuwać ból podczas karmienia możesz zastosować specjalistyczne opatrunki Nursicare®.  Dzięki swoim właściwościom złagodzą ból oraz przyspieszą proces gojenia poranionych brodawek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SPECJALISTYCZNYCH OPATRUNKACH NURSICARE®

 

 

1(Prevalence, diagnosis, and treatment of ankyloglossia,Methodologic review, Lauren M. Segal, MD, Randolph Stephenson Can Fam Physician, Jul 2007 , 53(6): 1027-1033)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *