Jak Koronawirus (COVID-19) wpływa na ciążę i poród

Jak koronawirus wpływa na ciążę oraz poród? Czy wirus COVID-19 ma wpływ na mleko karmiącej piersią mamy? Poniżej przedstawiamy wszystkie najnowsze dane (na dzień 13-06-2020 r.) jakie aktualnie posiadamy, dotyczące nowego koronawirusa w aspekcie kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

 

Koronawirus  – wpływ na ciążę i poród

 

Jak koronawirus wpływa na ciążę? Jakie jest ryzyko dla kobiet ciężarnych, jeżeli zarazi się wirusem COVID-19? Czy kobiety w ciąży są bardziej podatne na zarażenie koronawirusem ? Jeżeli zachorują, czy przebieg choroby może być poważniejszy?

Na tę chwilę nie ma jednoznacznych danych, które potwierdziłyby, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Nie ma również dowodów stwierdzających, że objawy choroby mogą być u nich bardziej nasilone, niż w pozostałych grupach pacjentów.

U kobiet w ciąży obserwuje się natomiast szereg zmian w organizmie (np. hormonalnych) , które mogą zwiększać ryzyko niektórych infekcji. Wirusy z tej samej grupy co koronawirus COVID-19 (np. SARS-CoV) czy inne, powodujące zakażenie dróg oddechowych (np. wirus grypy ), są odpowiedzialne za większą ilość powikłań u kobiet ciężarnych w porównaniu z kobietami nie ciężarnymi. Z tego powodu zalecamy zwiększone środki bezpieczeństwa wszystkim przyszłym mamom.

Jak kobiety ciężarne powinny chronić się przed zarażeniem koronawirusem COVID-19?

Nie ma „specjalnych” zaleceń dotyczących kobiet w ciąży, natomiast powinno się podchodzić szczególnie poważnie do ogólnie obowiązujących zasad:

  • Często myć i dezynfekować ręce;

  • Unikać kontaktów z potencjalnie zarażonymi osobami – które aktualnie mogą być wszędzie (#ZostańWDomu );

  • Nie dotykaj swojej twarzy;

Czy koronawirus jest niebezpieczny dla nienarodzonego dziecka?

Nie mamy w tym momencie danych, dotyczących wpływu koronawirusa na dziecko w łonie mamy ani po rozwiązaniu. Zaraportowano niewielką ilość przypadków, w których dziecko urodziło się przed terminem planowanego porodu u mam zarażonych koronawirusem. Czy było to bezpośrednio związane z wirusem COVID-19 – nie jesteśmy obecnie w stanie stwierdzić, ponieważ nie ma wystarczającej ilości danych.

Czy można zarazić dziecko podczas porodu?

Na tę chwilę na świecie odnotowano dwa przypadki noworodków zarażonych koronawirusem (Chiny oraz Angilia). Ani w jednym, ani w drugim droga zakażenia nie jest znana. W Wuhan (Chiny) przeprowadzono badanie, które może rzucić trochę światła na to zagadnienie. W badaniu wzięło udział 9 zarażonych kobiet ciężarnych. Po porodzie poprzez cesarskie cięcie nie stwierdzono obecności wirusa w wodach płodowych, krwi pępowinowej ani w mleku matki. Wszystkie kobiety zostały poddane badaniu w trzecim trymestrze ciąży, stąd na ten moment nie wiemy, czy rozwój wirusa może być inny u kobiet w pierwszych trymestrach ciąży.

Koronawirus  – wpływ na karmienie piersią

Czy koronawirus przechodzi do mleka matki? Czy można zarazić dziecko karmiąc piersią?

Wciąż naukowcy posiadają niewiele danych dotyczących tego, jakie są możliwe drogi zarażenia koronawirusem.

Największym medium transmisji wirusa jest droga kropelkowa przy kontakcie osobistym z chorym (kaszel, kichanie), podobnie jak w przypadku grypy lub innych odwirusowych chorób dróg oddechowych. W badaniu na bardzo małej grupie zarażonych kobiet, przeprowadzonego w Wuhan (Chiny) stwierdzono brak wirusa w mleku matki.

Czy karmienie piersią uchroni dziecko przed zakażeniem koronawirusem?

Tylko prewencja może uchronić przed zarażeniem wirusem COVID-19 (mycie rąk, unikanie kontaktu z potencjalnymi zarażonymi, nie dotykanie buzi ani dłoni dziecka).

Wieloletnie badania potwierdzają, że naturalne mleko kobiece dostarcza naturalną ochronę immunologiczną (odpornościową) dla dziecka w postaci przeciwciał. Często dzieci karmione piersią pozostają zdrowe pomimo, że całe ich otoczenie (rodzice, rodzeństwo itp.) walczą z przeziębieniem czy grypą.

Karmienie piersią zwiększa szanse na to, by dziecko przeszło infekcję bezobjawowo lub ze znacznie łagodniejszym przebiegiem.

Zadbaj o siebie i o Twoje dziecko, bo najważniejsza jest prewencja. Jeżeli podejrzewasz, że możesz być zarażona wirusem COVID-19, skontaktuj się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Tekst powstał w oparciu o dane naukowe opublikowane przez:

Center for Diesese Control and Prevention (www.cdc.gov/coronavirus)
American College of Obstetricians and Gynecologists (www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Practice-Advisories/Practice-Advisory-Novel-Coronavirus2019)
Academy of Breastfeeding Medicine (www.bfmed.org/abm-statement-coronavirus)
UNICEF (https://www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know)
La Leche League International (www.llli.org/coronavirus)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *