Mleko Kobiece: Naturalny lek bez recepty

Mleko kobiece to prawdziwy skarb, który codziennie dostarczasz swojemu dziecku. Czy wiedziałaś jednak, że to nie tylko idealnie zbilansowany pokarm, ale wręcz „magiczny lek”, pomocny w  problemach, z którymi możesz się borykać jako mama?

W mleku kobiecym znajdują się składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, a także komórki macierzyste, które potrafią „naprawiać” uszkodzone tkanki. To ich działanie sprawi, że szybko i naturalnie pozbędziesz się odparzeń od pieluszkowych, egzemy, ranek na brodawkach, a także zadbasz o prawidłowe gojenie pępka Twojego dziecka.

Mleko kobiece a problemy skórne

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i należy o nią szczególnie dbać. Niestety, pomimo starań i dbałości o czystość i suchość, dzieci czasem mają zaczerwienioną lub odparzone pupy. Oprócz wyeliminowania podstawowej przyczyny problemu (rodzaj pieluszki, kremik pod pieluchę, zasypka) by nie powracał jak bumerang, chciałabyś szybko wyleczyć skórę.

Z pomocą przychodzi twój pokarm! Przy naukowych porównaniach leczniczej skuteczności mleka kobiecego wmasowywanego w odparzoną skórę dziecka, ze sterydową maścią na bazie 1% hydrokortyzonu, mleko wypada równie efektywnie. Najlepszy efekt leczniczy osiągniesz stosując świeżo odciągnięty pokarm po każdym zakończonym karmieniu piersią. Do wmasowywania mleka najlepiej użyj wacika kosmetycznego ewentualnie delikatnej i czystej pieluszki bawełnianej.

Niektóre doniesienia naukowe sugerują, że mleko kobiece jest również skuteczne przy egzemie niemowlęcej, czyli stanie zapalnym skóry, wywołanym np. reakcją alergiczną. Największą zaletą wykorzystania mleka w przypadku egzemy jest fakt, że można je bezpiecznie stosować praktycznie na całym ciele dziecka.

Mleko kobiece a poranione brodawki

Istnieje wiele domowych sposobów radzenia sobie z poranionymi brodawkami, ale najskuteczniejsze  jest smarowanie całej brodawki sutkowej własnym pokarmem.

Mleko matek jest pełne składników, które są pomocne w procesie gojenia poranionych brodawek. Szczególnie warte uwagi są dwa:

komórki macierzyste, które są wykorzystywane np. w medycynie rekonstrukcyjnej, by „odbudować” uszkodzone tkanki;

GML (monolaurynian glicerolu), który ma niesamowite działanie przeciwdrobnoustrojowe. Zwalcza całą gamę bakterii, wirusów a także grzybów. Co więcej, ma on również działanie przeciwzapalne.

To właśnie dzięki nim możemy znacząco przyspieszyć procesy gojenia pęknięć na brodawce. Należy mieć na uwadze natomiast dwie rzeczy :

  1. Tak zwane „wietrzenie” piersi wysusza ranę i wcale nie przyspiesza gojenia. Wręcz przeciwnie! Sucha rana lub pokryta strupkami, goi się znacznie dłużej.
  2. Składniki mleka kobiecego występują w ….mleku, czyli płynie. Jeżeli po wmasowaniu pokarmu w brodawkę pozwolimy im wyschnąć (np. przez wietrzenie) to: komórki macierzyste umrą, a GML się utleni, tracąc wszystkie swoje właściwości.

Mleko kobiece jest wspaniałe i pomoże Ci szybko oraz bezboleśnie wygoić poranione brodawki. Pamiętaj jednak by ich nie wietrzyć i smarować bardzo często tak, by skóra była stale wilgotna. Możesz też po prostu zastosować specjalistyczne opatrunki Nursicare, które utrzymują odpowiednią wilgotność, zmniejszają ból, oczyszczają i nawilżają uszkodzoną skórę.

Mleko kobiece a pępek noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka to zawsze temat wywołujący emocje u świeżo upieczonych mam. Jej celem jest jak najszybsze wysuszenie kikuta by ten samoistnie odpadł oraz zapobiegnięcie zakażeniu.

Wg najnowszych standardów do przemywania pępka nie musimy korzystać z żadnych środków bakteriobójczych – nawet tych z octenidyną. W większości przypadków tzw. sucha pielęgnacja jest wystarczająca.

Rozważyć można natomiast przemywanie kikuta mlekiem mamy. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwzapalnemu zmniejsza ono ryzyko zakażenia a także skraca czas potrzebny do odpadnięcia. Prawdziwym rekordzistą w jednym z badań zgłębiających ten temat było dziecko, które pod wpływem stosowania mleka, pozbyło się kikuta w trzeciej dobie! Może warto więc spróbować?

Twoje mleko oprócz tego, że jest cudownym pokarmem dla dziecka, może być też najlepszym lekarstwem. Pamiętaj jednak, że wszystkie niepokojące symptomy warto skonsultować ze swoją położną lub/i lekarzem.

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *