Poranione sutki – trud początków karmienia

Poranione sutki to bolesny problem, który dotyczy mam karmiących piersią na różnych etapach swojej mlecznej drogi. Najczęściej dotyka pierworódek, które wciąż nabywają doświadczenia w karmieniu, choć można go też zaobserwować u bardzo doświadczonych mam.

 

Przyczyny poranionych sutków.

Ile kobiet, tyle historii związanych z karmieniem piersią.  Niestety, bardzo rzadko na początku macierzyństwa problemów takich jak poranione sutki, nie ma wcale. Karmienie piersią nie jest łatwe i wymaga cierpliwości by opanować prawidłową jego technikę. To właśnie ona w znaczącym stopniu będzie decydowała o tym czy przystawianie do piersi będzie przyjemnością czy też traumą.

Poranione sutki pojawiają się najczęściej gdy dziecko zamiast chwytać całą brodawkę wraz z otoczką ssie sam sutek. Delikatna skóra przez nierównomierne naprężenia zaczyna pękać, przez co pojawiać się mogą pierwsze ranki. Gdy zbagatelizujemy problem możemy doprowadzić do poważnych zmian skórnych, w tym do zakażenia.

Jeżeli jesteś pewna, że Twoja technika karmienia piersią jest prawidłowa warto sprawdzić czy wędzidełko języka Twojego dziecka nie jest zbyt krótkie.  Jeżeli Twoje dziecko robi częste przerwy podczas karmienia oraz płacze przy piersi, istnieje spore prawdopodobieństwo (3-10% wszystkich noworodków), że ma wadę anatomiczną jamy ustnej. Krótkie wędzidełko języka powoduje nieprawidłowy wzorzec ssania, który to może w znacznym stopniu przyczynić się do poranienia sutków.

Czasami dziecko jest w stu procentach zdrowe, Ty jesteś specjalistką od karmienia piersią i znasz wszystkie możliwe metody prawidłowego przystawiania do piersi, a i tak dopadnie Cię problem poranionych sutków. Niektóre z nas mają bardzo cienką skórę, która dodatkowo jest delikatna jak papier. Przez to karmienie piersią w pierwszych dniach lub tygodniach będzie kończyło się poranionymi sutkami. Taka nasza kobieca natura i nic na to nie jesteśmy w stanie poradzić…

Warto pamiętać, że zbawienne efekty „hartowania brodawek” to mit. Co więcej, takie agresywne traktowanie skóry w ciąży nie pomaga, a wręcz szkodzi! W szczegółach tym tematem zajmiemy się przy okazji kolejnego wpisu.

Szukaj pomocy u specjalisty.

Jeżeli zaobserwujesz na swoich brodawkach ranki, podczas karmienia odczuwasz ból który nie mija po pierwszych minutach ssania lub twoje sutki wyglądają jakby były popękane szukaj pomocy u specjalisty. Doradcy laktacyjni to profesjonaliści wspierający kobiety karmiące na każdym etapie ich drogi mlecznej. Szybko postawiona diagnoza skróci czas twojego cierpienia, uratuje naturalną laktacje oraz ochroni Cię przed bardzo nieprzyjemnymi powikłaniami.

Gdy w Twojej najbliższej okolicy nie ma doradcy laktacyjnego, możesz skorzystać z porady położnej lub położnej środowiskowej. W większości przypadków powinna udzielić fachowej porady która pomoże wyleczyć poranione sutki.

 

Stosuj opatrunki na poranione sutki

Poranione sutki wymagają specjalnego podejścia. Domowe sposoby takie jak wietrzenie i nacieranie własnym mlekiem mogą się sprawdzić w przypadku delikatnych podrażnień. Gdy na skórze pojawiają się pęknięcia, należy zastosować specjalistyczne środki takie jak NURSICARE
Rany wymagają odpowiedniego środowiska do gojenia, delikatnie wilgotnego, o odpowiedniej temperaturze oraz ochrony przed podrażnieniami. Dlatego na poranione sutki zostały stworzone opatrunki NURSICARE, które jako jedyne zapewniają idealne warunki gojenia, a dodatkowo oczyszczają ranę oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W przeciwieństwie do kremów i maści na bazie lanoliny pozostawiają pierś czystą,  izolują bolące miejsca, przynoszą szybką ulgę i są w 100% bezpieczne dla Twojego dziecka.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SPECJALISTYCZNYCH OPATRUNKACH NURSICARE®

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *