Sposoby na popękane sutki – jak sobie radzić

mama z dzieckiem

Popękane sutki które bolą w trakcie karmienia piersią to jeden z powszechniejszych problemów, który występuje najczęściej w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Być może masz po prostu delikatną skórę i problem minie, a niewielkie ranki wygoją się samoczynnie. Jeżeli jednak ból utrzymuje się już dłuższy czas, a pęknięcia na sutkach nie goją się, nie wolno lekceważyć problemu. W tym wpisie postaram się wyjaśnić co jest przyczyną pojawienia się  popękanych sutków i najważniejsze – jak sobie skutecznie poradzić z tym problemem.

Pęknięcia na sutkach – przyczyny

Bolesność brodawek związana z popękanymi sutkami może mieć bardzo różne przyczyny . Do najczęstszych z nich należy nieprawidłowy sposób ssania przez dziecko związany ze złą techniką przystawiania do piersi. Powoduje to, że  brodawka jest nierównomiernie uciskana i pojawiają się na niej pęknięcia oraz ranki. Jeśli opisana sytuacja będzie się długo utrzymywać, zła technika karmienia piersią może zmienić życie młodej mamy w prawdziwe piekło. Do innych problemów, które mogą powodować tkliwość brodawek można zaliczyć zatkanie kanalików mlekowych, pleśniawki u dzieci czy ząbkowanie. Największym problemem dla większości z nas będą jednak popękane sutki na skutek nieprawidłowego przystawiania dziecka. Jak radzić sobie z tym problemem by nie rezygnować z naturalnego karmienia dziecka?

Odpowiednia pozycja przy karmieniu

Popękane sutki to najczęściej problem wynikający z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Z tego powodu najważniejsze jest to by znaleźć odpowiednią pozycję do karmienia, która to wyeliminuje ten problem. Jednocześnie, jeśli objawy są bardziej nasilone np. jeśli na Twoich brodawkach pojawia się krew,warto poszukać takiej pozycji, która dodatkowo będzie zmniejszać ból podczas karmienia.  Ze swojej strony szczególnie możemy polecić pozycję „futbolową”. By poranione brodawki tak bardzo nie doskwierały w trakcie karmienia, warto dziecko przystawiać do piersi zanim zacznie być ono głodne, dzięki temu będzie ssać delikatniej. Dodatkowo na początek przystawiajmy je do tej piersi, która ma mniej popękane brodawki. Kiedy dziecko zacznie ssać zdrową pierś, mleko będzie wypływać również z tego bardziej bolącego sutka, co zdecydowanie zmniejszy bolesność.  Przystawienie dziecka najpierw do zdrowszej piersi sprawi też, że gdy zmienimy pierś na tę bardziej poranioną, dziecko nie będzie tak łapczywie ssać, a tym samym ból również będzie mniejszy.

Jak zapobiegać i zmniejszać dyskomfort powodowany przez popękane sutki

Popękane sutki to problem, który, często zniechęca młode mamy do karmienia. Warto wiedzieć jakie środki pomogą nam ograniczyć ból, przyspieszą gojenie brodawek, jak i zmniejszą ryzyko powstania nowych ranek. Można tu zarówno wziąć pod uwagę domowe sposoby, jak i zastosować odpowiednie, profesjonalne środki.

Jeśli chodzi o domową profilaktykę to warto natłuszczać brodawki własnym mlekiem – zwyczajnie zostawiajmy piersi do naturalnego wyschnięcia po karmieniu. Zawarte w mleku tłuszcze nawilżą sutki a naturalnie występujące przeciwciała zadziałają antyseptycznie. Ograniczenie rozwój bakterii i przyspieszenie gojenia ran ma szczególnie duże znaczenie gdy mamy już popękane czy pogryzione brodawki podczas karmienia. W przypadku, gdy poranione brodawki  dodatkowo podrażnione są przez bieliznę wybierz zwiewne i delikatne tkaniny.

Domowymi sposobami niestety zazwyczaj nie rozwiążemy poważniejszych problemów – np. gdy rany są już dość głębokie. W takich sytuacjach należy sięgnąć po specjalistyczne środki, jak Nursicare® który skutecznie przyspieszy gojenie poranionych brodawek i w znacznym stopniu zmniejszy odczuwany ból. Opatrunek odizoluje poranione sutki od biustonosza czy ubrań, które przy ocieraniu się o bolesne miejsce będą zwiększać dyskomfort. Opatrunek jest całkowicie bezpieczny, jego stosowanie nie wymaga przemywania całej piersi, co zapewnia Ci wygodę i komfort. Dzięki formie piankowego opatrunku, jest on bardzo praktyczny w użytkowaniu. Nie tylko przyspiesza gojenie ran, zmniejsza uczucie bólu i chroni podrażnione miejsca, ale dzięki posiadanym właściwościom absorpcyjnym skutecznie chroni bieliznę przed wypływającym z piersi mlekiem.

Poranione na skutek karmienia sutki to problem, którego nie możesz lekceważyć. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym mniej będzie to dokuczliwe, a ból szybciej ustąpi. Pamiętaj by się nie zniechęcać, gdy wystąpią pierwsze problemy – odpowiednia pozycja i stosowanie właściwych środków z pewnością Ci pomogą.

POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SPECJALISTYCZNYCH OPATRUNKACH NURSICARE®

opatrunek nursicare na bolące brodawki podczas karmienia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *