W tym i następnym wpisie na blogu chciałabym przedstawić wam różne techniki prawidłowego karmienia piersią. Pozycji jest bardzo dużo, każda ma swoje wady i zalety. Wybrałam dla Was osiem najbardziej popularnych. Dzięki temu możecie wybrać te, które będą Wam najbardziej odpowiadały. Pamiętać należy, że nieodpowiednie przystawianie dziecka do piersi powoduje wiele problemów, min. ból podczas karmienia będący główną przyczyną przerwania naturalnego karmienia.
Przygotowanie do karmienia.
Karmienie piersią to bardzo ważny element rozwoju nowo narodzonego dziecka. Wzmacnia więź między mamą a noworodkiem oraz kształtuje naturalną odporność. Ponadto zapewnia prawidłowy rozwój, dostarcza witamin i składników mineralnych niezbędnych maluchowi. W związku z tym bardzo ważne jest to, w jaki sposób do tego się przygotować. Po pierwsze należy się odprężyć. Dziecko błyskawicznie wyczuwa nastrój matki, więc jeśli jesteś poddenerwowana noworodek też może grymasić. Po drugie wybierz miejsce, w którym będzie ci wygodnie. Powinnaś mieć przy sobie dużo poduszek, które pozwolą odciążyć kręgosłup. Osobiście polecam poduszkę ”rogal” do karmienia, która zapewni pełen komfort zarówno Tobie jak i maluchowi. Zwróć uwagę na swoją postawę. Jeśli będziesz się garbiła ryzykujesz, że dziecko może się zakrztusić pokarmem. Pamiętaj o tym, by głowa malucha zawsze znajdował się wyżej niż tułów. Zmniejszasz w ten sposób ryzyko zachłyśnięcia się.
Istnieje wiele technik przystawiania dziecka do piersi. Ich wybór zależy od tego, jak rozwinięty jest odruch ssania u noworodka. Oprócz tego ważny jest też twój komfort oraz sytuacja, w jakiej się znajdujesz. Przedstawiam wam kilka najpopularniejszych sposobów, które najczęściej są polecane przez doradców laktacyjnych i położne.
Pozycja klasyczna.
Usiądź wygodnie na krześle lub fotelu, zwracając uwagę, czy twoje plecy są wyprostowane. Podłóż pod kręgosłup poduszki lub „rogala” i podstaw mały taboret pod nogi. Dzięki temu nie będziesz się kuliła i zapewnisz biodrom odpowiednią pozycję. Dziecko można trzymać oburącz (tworząc z ramion coś na kształt kołyski) lub jedną ręką (można je wtedy zmieniać) . Dla wygody możesz położyć na kolanach poduszkę. Zapewni ona wsparcie. Główkę niemowlaka zbliż do brodawki, upewniając się, że cała znajdzie się w ustach dziecka. Pozycja ta polecana jest dla mam dzieci z problemem słabo rozwiniętego odruchu ssania lub „rozleniwionymi” np. z powodu żółtaczki.
Pozycja krzyżowa.
Jest to pozycja bardzo podobna do klasycznej i tak samo wygodna. Jednak w tym przypadku niemowlę podtrzymuje się ręką przeciwną do piersi, którą się karmi. Zbliż brzuch dziecka do własnego ciała tak, by się dotykały. Drugą ręką wspieraj jego główkę tak, by była jak najbliżej Twej piersi. Technikę tą najczęściej wykorzystuje się podczas karmienia wcześniaków, dzieci z mniej rozwiniętymi mięśniami oraz u maluchów, które mają problemy ze ssaniem.
Pozycja „pod górkę”.
Ten sposób karmienia dziecka zalecany jest dla dzieci, które w pełni opanowały odruch ssania. Jako, że dziecko musi ssać pierś dużo mocniej, nie stosuj jej jeśli masz problem z popękanymi sutkami lub występuje ból podczas karmienia. Połóż się wygodnie na łóżku, odrobinę unosząc swój tułów za pomocą poduszek. Połóż noworodka na swoim ciele, tak by jego główka znajdowała się tuż przy piersi. Jego ustawienie może być różne. Czasami sprawdza się pozycja wzdłuż waszego ciała, ale równie dobrze może to być bardziej na ukos lub nawet w poprzek. Najważniejsze jest to, byś upewniła się, że po wzięciu brodawki do ust dziecko nie ma zablokowanego nosa i ma czym oddychać. Technika ta pozwala się zrelaksować.
Pozycja „futbolowa”.
Inna nazwa tego sposobu karmienia brzmi „spod pachy”. Polega na tym, że trzyma się malucha między ramieniem a ciałem, tak by nogi znajdowały się przy twoich plecach. Najlepiej jest położyć dziecko na poduszce, a następnie unieść jego głowę w kierunku piersi. Pozycja ta pozwala na równoczesne karmienie bliźniaków. Ale mamy jedynaków też mogą ją stosować by odciążyć swoją rękę. Niestety, ten sposób karmienia nie sprawdza się zbyt dobrze w przypadku, gdy twoje piersi są mniejsze.
Którą technikę karmienia wybrać?
Warto eksperymentować i zobaczyć, która z technik karmienia będzie najlepsza dla ciebie i twojego dziecka. Dobrze by było skonsultować się z doradcą laktacyjnym i/lub położną, aby oni zweryfikowali twoją pozycję i sposób ustawienia noworodka oraz doradzili, które sposoby karmienia będą dla ciebie najlepsze. Następne cztery pozycje opiszę w kolejnym wpisie.