Krótkie wędzidełko języka

Krótkie wędzidełko języka może wydawać się błahym problemem, jednak jego konsekwencje zarówno dla Ciebie jak i Twojego malucha mogą okazać się bardzo poważne. Postaram Ci się przybliżyć, co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą, abyś mogła szybko zareagować i sięgnąć po pomoc lub by uspokoić zszargane nerwy.

Wędzidełko podjęzykowe – co to jest?

Anatomicznie, wędzidełko językowe, inaczej nazywane też podjęzykowym, to niewielka włóknista fałdka łącząca środkową część języka z dnem jamy ustnej. Jego budowa jest inna u każdego z  niemowląt. Może występować jako delikatna przezroczysta błonka lub bardzo rzadko jako gruba mięsista fałdka o grubości nawet 1,5 mm. U wielu dzieci wędzidełko języka może również w ogóle nie występować. Samo w sobie nie ma ono żadnej znaczącej funkcji w naszym organizmie.

Dopóki wędzidełko językowe nie ogranicza ruchomości samego języka, jego wygląd nie ma większego znaczenia i nie powinnyśmy się nim przejmować.

Rola języka w karmieniu piersią

Język jest jednym z najbardziej elastycznych narządów naszego ciała. Jego kształt zmienia się dynamicznie, w zależności od zadania, które musi wykonać. Największą aktywność języka zauważymy podczas mówienia. Dla naszego wciąż jeszcze nie mówiącego noworodka, prawdziwą jego gimnastyką jest proces ssania piersi.

Podczas karmienia piersią język odpowiedzialny jest za:

Ø  przytrzymywanie brodawki z otoczką sutkową w buzi,

Ø  w połączeniu z policzkami, wytwarzanie podciśnienia które „wyciąga” pokarm z piersi,

Ø  przesuwanie mleka w stronę gardła, gdzie zostanie połknięte,

Ponieważ język pełni ogromną rolę w karmieniu piersią, nawet niewielka zmiana, która ogranicza jego ruchomość może zepsuć nam całą laktację. 

Krótkie wędzidełko języka – co to jest?

O krótkim wędzidełku mówimy wtedy, gdy ze względu na swoją budowę (np. zgrubienie, małą elastyczność) powoduje ograniczoną ruchomość języka. Ze wszystkich wad anatomicznych jamy ustnej, jest ono jednym z najczęściej występujących. Możemy je zaobserwować, u 4,2% – 10,7% wszystkich noworodków (z delikatną przewagą chłopców).

Diagnostyka krótkiego wędzidełka języka jest trudna i wymaga dużego doświadczenia. Co może sygnalizować, że Twoje dziecko może mieć tę wadę? Na pewno warto zwrócić się o konsultację gdy:

Ø Karmienia piersią sprawia Ci ból a na brodawkach pojawiają się ranki,

Ø Maluch podczas ssania jest bardzo niespokojny, często płacze, odrywa się od piersi,

Ø Podczas karmienia piersią dziecko „mlaszcze” i/lub „cmoka”,

Ø Język ma kształt serduszka gdy jest uniesiony (najłatwiej zaobserwować gdy dziecko płacze),

Ø Brak ruchomości języka, szczególnie brak możliwości jego wysuwania i ruchów na boki, 

Szczególnie kształt i ruchomość języka mogą sugerować problem z krótkim wędzidełkiem. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze na pierwszy rzut oka język musi wyglądać dziwnie. Istnieje pojęcie tzw. krótkiego tylnego wędzidełka języka. Charakteryzuje się ono małym wędzidełkiem schowanym w głębi okolicy podjęzykowej i  przytrzymującym „tylko” środkową część języka. Ta wada jest jeszcze trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ problem dotyczy wyłącznie przesuwania mleka w stronę gardła. Pozostałe typowe objawy mogą być zupełnie niewidoczne.

Leczenie

Leczenie krótkiego wędzidełka polega na jego chirurgicznym podcięciu. Zabieg wykonuje laryngolog, stomatolog lub chirurg i zazwyczaj trwa dosłownie kilka chwil. U noworodków procedura wykonywana jest bez znieczulenia co wiąże się z dużą ilością płaczu. Dzięki temu natomiast jest to zabieg bezpieczny dla dziecka. U dzieci starszych można stosować znieczulenie miejscowe. Bezpośrednio po nacięciu pojawi się krwawienie, które stosunkowo szybko (średnio 3-5 minuty) udaje się zahamować jałową gazą. Gdy wędzidełko już przestanie krwawić możemy spokojnie przystawić dziecko do piersi. Po podcięciu wędzidełka powinno się ponownie ocenić jakość karmienia piersią, która u 95% dzieci ulega natychmiastowej i znacznej poprawie.

Na zakończenie.

Wydaje się to niesamowite, że niewielka błonka, która de facto nie ma anatomicznie żadnej istotnej funkcji, może przysporzyć aż tyle problemów. Jej wada może zmienić karmienie piersią w prawdziwy koszmar. Biorąc pod uwagę, że zdiagnozowanie krótkiego wędzidełka języka jest trudne, zawsze gdy masz jakiekolwiek problemy z naturalnym karmieniem, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym, położną lub lekarzem. 

Jeżeli karmienie piersią wiąże się z bólem – zobacz jak NURSICARE może Ci pomóc. 

 

Przeczytaj więcej wpisów z naszego kompendium wiedzy